Haberler

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası(KMTSO) Meclisi 5. Olağan Toplantısı Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörlüğü, Teknokent Yönetici A.Ş. ve ÜSKİM in katılımıyla düzenlendi.


Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası(KMTSO) Meclisi 5. Olağan Toplantısı Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörlüğü, Teknokent Yönetici A.Ş. ve ÜSKİM in katılımıyla düzenlendi.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası(KMTSO) Meclisi 5. Olağan Toplantısını Üniversite Sanayi Kamu İşbirliği Geliştirme ve Uygulama Araştırma Merkezi (ÜSKİM)’nde yaptı.

KMTSO Meclis Başkanı M. Hanefi Öksüz ve Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Zabun’un başkanlığında, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Niyazi Can, Kahramanmaraş Teknokent Yönetici A.Ş Genel Müdürü Prof.Dr. Mahit Güneş, ÜSKİM Müdürü Doç.Dr. Mustafa Şekkeli, KMTSO Meclis ve Yönetim Kurulu üyelerinin katılımı ile  basına açık olarak düzenlenen toplantıda, Kahramanmaraş ekonomisi ve üniversite-sanayi işbirliği hakkında görüşmeler yapılarak gelinen aşama ve ileri dönemde yapılabilecek çalışmalar konuşuldu.

Toplantının açış konuşmasını yapan Meclis Başkanı M. Hanefi Öksüz, ev sahipliği için Rektör Prof. Dr. Niyazi Can’a ve KSÜ yöneticilerine teşekkürlerini ifade etti. Üniversite-sanayi işbirliğinin önemini vurgulayan ve üniversitelerin sanayicilerin en önemli yetişmiş eleman tedarikçisi olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirten Öksüz, karşılıklı olarak ilişkilerin güçlendirilmesi ve üniversite imkânlarının üretime hizmet edecek şekilde etkin olarak kullanılması için adımlar atılması gerektiğini söyledi.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can ise etkili ve verimli işbirliğinin önemine vurgu yaparak bu kapsamda üniversitede yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Üniversitelerin yeni teknolojilere öncülük etme gibi önemli bir misyonunun olduğunun altını çizen Rektör Can, “Bizim, üniversite olarak, akademisyenler olarak, şehrimizin ve şehrimizde faaliyet gösteren sektörlerin ihtiyaçlarını, sorunlarını bilmemiz lazım. Bu ihtiyaç ve sorunları tespit edip doğru şekilde analiz ederek sektöre katma değer sağlayacak çalışmalara imza atmak zorundayız.” diye konuştu.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Ekim ayı çalışmaları hakkında bilgi veren KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Zabun ise iş dünyası olarak buradaki ÜSKİM ve Kahramanmaraş Teknoloji Geliştirme Bölgesi gibi merkezleri önemsediklerini ifade etti. Ekonomik kalkınmanın sürdürülebilir hale getirilmesinin, yüksek katma değerin üretilmesine ve bunun da Ar-Ge’ye, inovasyona bağlı olduğunu bunun da en önemli yolunun üniversite-sanayi işbirliğini tam manasıyla sağlamaktan geçtiğini söyledi.

 

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası olarak şehrin endüstriyel dönüşümüne öncülük ettiklerini, katma değerli alanlarda konumlanmasını sağlamak adına çalışma yürüttüklerini söyleyen Zabun:

-Yatırımda, üretimde, finansmanda ve ihracatta, ihtiyacı olduğu her alanda Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası olarak üyelerimizin yanında yer alıyor, hizmet yelpazemizi sürekli olarak genişletiyoruz.

dedi.

ÜSKİM Müdürü Doç. Dr. Mustafa Şekkeli ise ÜSKİM hakkında bilgiler vererek yaptıkları çalışmalara değindi. Şekkeli:

-Sanayicilerimizin Üniversitemizi ziyaret etmeleri bizleri çok mutlu ediyor. Bu üniversite-sanayi işbirliği meselesi sadece Kahramanmaraş’ın meselesi değil, ülkemizin meselesidir. Yaklaşık 3 yıldır, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bu konuda bir takım mekanizmalar geliştirdi. Akıl var, zeka var, bir sürü beyin var, sahada dinamik bir mekanizma var. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bu ikisini buluşturmak adına yani üniversiteyi sanayiyi buluşturmak adına bu merkezleri kurdular.

dedi.

Kahramanmaraş Teknoloji Geliştirme Bölgesi hakkında bilgiler veren Kahramanmaraş Teknokent Yönetici A.Ş. Genel Müdürü Prof. Dr. Mahit Güneş, Türkiye’de aktif olarak 57 teknokent bulunduğunu, 29’unun Ankara, İstanbul, İzmir ve Kocaeli’de faaliyet gösterdiğini bildirdi. Güneş:

- Kahramanmaraş Teknokent Yönetici A.Ş. 16 ortaklı bir kuruluş. Teknoloji Geliştirme Bölgemizde 35 firma aktif olarak yer almakta olup 82 Ar-Ge personeli çalışıyor. 15 firmanın da işlemleri devam ediyor. Şimdiye kadar 61 tane proje tamamlanmış olup, 7 uluslararası patent, 2 ulusal patent başvurusu, 2 yazılım marka tescili, 6 faydalı model başvurusu gerçekleşti, 12 TÜBİTAK projesi, 4 Santez projesi, 7 KOSGEB projesi, 5 Tekno Girişim projesi tamamlandı. Toplamda 568 bin dolar ihracatın yanı sıra  Ar-ge faaliyet geliri olarak 15 milyon liralık da bir gelir elde edildi. Teknoloji Geliştirme Bölgemizde yapımı tamamlanan 6.000 m2 kapalı alana sahip Teknokent İdare binamızda  61 ofisimiz bulunmaktadır.

dedi.

 

Katılımcılar toplantının ardından ÜSKİM laboratuvarları ile yapımı tamamlanarak hizmete alınan Kahramanmaraş Teknokent Yönetici A.Ş. yeni İdare Binasında incelemelerde bulunarak çalışmalar hakkında teknik bilgiler aldı.